W TROSCE O NATURĘ

Wszystkie działki w ogrodzie wyposażone są w różnego rodzaju ekodomkiJeżeli zależy nam na zdrowym wypoczynku i obfitych, pozbawionych chemii plonach, pozwólmy działać samej naturze. Wystarczy ograniczyć stosowanie chemii i wesprzeć naszych naturalnych sprzymierzeńców, takich jak owady zapylające, organizmy pożyteczne i ptaki wspomagające nas w walce z uciążliwymi szkodnikami roślin. Ideę taką znakomicie zrozumiano i wcielono w czyn w warszawskim Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Żwirki i Wigury, w którym od lat skutecznie wdrażana jest ochrona owadów zapylających i ptaków pożytecznych.    

Zarząd bardzo się angażuje w zaopatrzenie działkowców w różnego rodzaju domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków – opowiada prezes ogrodu Wanda Pacholczyk. – Kiedyś jeszcze wykonywaliśmy je własnym sumptem w ogrodzie, od ubiegłego roku zamawiamy jednak gotowe domki u producenta, ponieważ koszty wówczas są niższe. A jak się kupuje więcej, to są jeszcze rabaty – dodaje. – W ostatnim czasie zakupiliśmy dodatkowe 160 domków, które rozdajemy za darmo działkowcom. Służby ogrodowe nawet przybijały te budki na drzewach, bo nie każdy miał takie możliwości. Są to m.in. budki dla sikorek i dla trzmieli, które jako jedne z nielicznych owadów, zapylają również pomidory. Obecnie możemy przyjąć, że wszystkie działki w ogrodzie (314) wyposażone są w różnego rodzaju ekologiczne domki.
– Nasz domek dla owadów mamy od jesieni zeszłego roku – opowiada Elżbieta Łyziak. – Teraz zauważyłam, że po raz pierwszy owady zasklepiły niektóre otworki – są to prawdopodobnie murarki ogrodowe. Domek ustawiliśmy w sąsiedztwie grządek, gdzie uprawiamy pomidory, aby dobrze się zapylały, bo mamy nadzieję, że w domku zagnieżdżą się również trzmiele. Mamy także budki dla sikorek. Planujemy też dostawienie kolejnych domków dla owadów, bo jak widać, zapotrzebowanie jest – śmieje się.

Na działce pana Krzysztofa osiedliło się już kilka ptasich rodzin

Na działce pana Krzysztofa Chlaściaka zwracają uwagę bardzo estetyczne domki dla owadów, które porozwieszane są w różnych miejscach. – Domki są dodatkową ozdobą i oczywiście pełnią pożyteczne funkcje – opowiada pan Krzysztof. – Na kilku drzewach wiszą też budki lęgowe dla ptaków. Mamy tu trzy rodziny sikorek – chwali się.

 

 

 

Budka dla trzmieli na działce pana Andrzeja Pianki

 

ROD „Żwirki i Wigury" ma charakter otwarty i służy wszystkim okolicznym mieszkańcom. A dzięki ekologicznej postawie zarządu, ten ogród w centrum wielkiego miasta zamienił się w miejsce wyjątkowo przyjazne dla ptaków i owadów pożytecznych, a tym samym stał się ważnym elementem bioróżnorodności i ochrony miejskiej przyrody. Jest to tym bardziej istotne, że wszystkie owady zapylające, zarówno te dzikie, jak i pszczoły miodne, są obecnie coraz bardziej narażone na intensywne przemiany środowiska naturalnego, które powodują spadek liczebności ich populacji.
S. Milewski, redakcja „działkowca"

1 Wszystkie działki w ogrodzie wyposażone są w różnego rodzaju ekodomki
2 Na działce pana Krzysztofa osiedliło się już kilka ptasich rodzin
3 Budka dla trzmieli na działce pana Andrzeja Pianki

Źródło: „Działkowiec" 7'2018

 


 

KALENDARIUM

lipiec 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,