Aktualne porady
 Cebulki sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości

CZAS NA CEBULOWE


• W pierwszej kolejności sadzimy narcyzy, szachownice, od połowy miesiąca można wysadzać cebulice, krokusy, a przez cały miesiąc m.in. hiacynty i tulipany. Cebule ozdobnych sadzimy najczęściej na głębokość ich 3-krotnej wysokości.
 
 

U mieczyków oddzielamy bulwki przxybyszowe

WRAŻLIWE GATUNKI


• We wrześniu ścinamy i wykopujemy części podziemne dalii, pacioreczników, mieczyków oraz begonii bulwiastych. Trzeba będzie przechować je do wiosny, dlatego przed umieszczeniem w ażurowym pojemniku, bulwy i kłącza roślin należy oczyścić i delikatnie podsuszyć, a następnie ułożyć luźno i przysypać lekkim podłożem. Bulwy mieczyków nie wymagają okrycia.
 
 

DZIELENIE BYLIN I KRZEWINEK

• To dobry moment na dzielenie bylin i krzewinek kwitnących wiosną. W ten sposób można rozmnożyć np. barwinki, fiołki i goździki pierzaste.
 
 Zażółcony trawnik warto wertykulować

W TROSCE O TRAWNIK


• Po długotrwałej suszy większość trawników wymaga szczególnej pielęgnacji. Utrzymujący się, pomimo podlewania, jasnosłomkowy kolor, świadczy o potrzebie napowietrzenia darni. Trawę należy krótko ściąć, a następnie usunąć filc za pomocą grabi lub wertykulatora. Następnie murawę należy obficie podlać i w razie braku opadów zraszać ją systematycznie. Regeneracja trawnika trwa przeważnie 3–4 tygodnie. Wrzesień to też optymalna pora na zakładanie nowych trawników.
 
 Sadzimy truskawki

TRUSKAWKI


• Na pocz. IX sadzimy jeszcze truskawki. Sadzonki można pobrać z roślin owocujących, pod warunkiem że są zdrowe, lepiej jednak kupić je z pewnego źródła. Serce sadzonki powinno być widoczne, co uwzględniamy przy sadzeniu. Nieprawidłowa głębokość sadzenia skutkuje zagniwaniem (zbyt głęboko) lub zasychaniem (zbyt płytko) środkowej części rośliny.
 
 

MIEJSCE POD SADOWNICZE


• Pod k. IX porządkujemy miejsce pod nowe nasadzenia. Usuwamy chwasty trwałe, użyźniamy glebę nawozami organicznymi (obornik, kompost), sprawdzamy pH gleby. Dla większości gatunków powinno ono być lekko kwaśne. Wyjątek to czereśnie (bardziej zasadowe) oraz gatunki wrzosowate, np. borówka, żurawina (bardzo kwaśne).
 
 

OWOCÓWKI NA ŚLIWIE


• Na pocz. IX zakładamy na dolnej części pnia opaskę z papieru falistego (częścią pofalowaną do spodu), aby wyłapać wychodzące z owoców i schodzące na zimowanie gąsienice owocówki śliwkóweczki. Po kilku tygodniach opaski zdejmujemy, larwy niszczymy, a pożyteczne owady uwalniamy. Zbieramy opadłe robaczywe owoce, co ogranicza szkodnika w następnym roku.
 
 

ROBACZYWE ORZECHY


• Larwy słonika orzechowca kończą żerowanie wewnątrz orzechów laskowych, wygryzają otwór wyjściowy, spadają na ziemię, gdzie chowają się na zimowanie. Należy zbierać opadłe orzechy, w których mogą znajdować się jeszcze larwy (mają okrągłe otwory), przeko-
pywać i grabić glebę pod korzeniami leszczyny, co powoduje niszczenie larw.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,