Reklama
Aktualne porady
 Cebula pędzona na szczypior

DOMOWY WARZYWNIK


• warzywnik W domu na okiennym parapecie możemy pędzić warzywa: szczypiorek, czosnek i cebulę na zielony szczypior, pietruszkę i seler na natkę. Warto też rozpocząć w kiełkowniku produkcję kiełków różnych gatunków warzyw.
 
 

Rośliny po posadzeniu należy podlać

JESIENNE SADZENIE KRZEWÓW


• Październik to dogodna pora sadzenia krzewów ozdobnych z tzw. gołym korzeniem, a zwłaszcza róż. Rośliny takie są tańsze od tych produkowanych w pojemnikach i zdążą się jeszcze dobrze przyjąć przed zimą. Należy pamiętać o przycięciu korzeni na długość ok. 20 cm i zamoczeniu w wodzie przed posadzeniem. Jest to niezawodny sposób, który zapewnia dobre przyleganie ziemi do podziemnych części rośliny. Przystępując do działania, dołki można zaprawić dojrzałym kompostem. Sadząc rośliny należy równomiernie obsypać je ziemią i utworzyć wokół każdej dwudziestocentymetrowy kopczyk, który zabezpieczy krzewy przed zimą.
 
 Podczas wykopywania mieczyków zwracamy uwagę na bulwki przybyszowe

WYKOPYWANIE CEBUL KWIATÓW


• To ostatni moment na wykopanie roślin niezimujących w gruncie. Jeśli jeszcze nie przenieśliśmy do pomieszczenia begonii bulwiastej, dalii, frezji, krokosmii, mieczyków i pacioreczników – należy to uczynić już teraz. Oczyszczone podziemne części tych roślin, przechowuje się w lekkim podłożu, luźno ułożone w przewiewnych skrzynkach.
 
 Gatunki takie jak pelargonie przenosimy do chłodnych i jasnych pomieszczeń

ZDĄŻYĆ PRZED CHŁODEM


• Fuksje, oleandry, pelargonie, datury i lantany powinny na dobre opuścić już tarasy i balkony. Przenosimy je do chłodnych ale widnych pomieszczeń. Najlepiej zimują w temperaturze ok.10°C, w umiarkowanie zwilżonym podłożu.
 
 Pamiętajmy o oczyszczaniu trawnika z liści

PORZĄDEK NA TRAWNIKU


• Trawa przed zimą powinna być przystrzyżona, dlatego w miarę prognozy pogody należy zaplanować koszenie nawet pod koniec miesiąca. Nie zapominamy o systematycznym grabieniu opadających liści.
 
 Gruszki po zbiorze trzeba przechłodzić aby poprawić ich amak

PRZECHOWYWANIE OWOCÓW


• To ostatni moment na przygotowanie jabłek i gruszek do przechowywania. Jabłka powinny być nieuszkodzone, z szypułkami, o jasnozielonej barwie zasadniczej skórki. Tylko takie przetrzymamy dłużej. Układamy je w czystych skrzynkach lub kartonach, najlepiej jednowarstwowo. Co jakiś czas sprawdzamy czy nie mają oznak gnicia. Dla gruszek co najmniej dwutygodniowy okres przechłodzenia jest konieczny do wyraźnego poprawienia smaku późnojesiennych i zimowych odmian. Część z nich można przeznaczyć do dłuższego składowania. Do przechowywania nadają się również śliwki odmian późno dojrzewających. Jędrne, twarde owoce, o jednolitej barwie i z nalotem na skórce można przetrzymać przez kilka tygodni.
 
 shutterstock 1836700819

ORZECHY WŁOSKIE


• Spod drzew zbieramy orzechy, które wypadły z łupin. Wtedy są dojrzałe i nadają się do suszenia. Wkładamy je do ażurowych skrzynek lub siatek z dużymi otworami i umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu. Co kilka dni przekładamy, aby równomiernie wysychały i nie pleśniały.
 
 Kupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić

ZAKUPY DO SADU


• W końcu miesiąca na rynku pojawia się materiał szkółkarski. Z bogatej oferty wybieramy te gatunki i odmiany, które wcześniej zaplanowaliśmy posadzić. Przy zakupie zwracamy uwagę na wygląd roślin, m.in. złamania, przebarwienia części nadziemnej i systemu korzeniowego. Rośliny bezzwłocznie sadzimy na uprzednio przygotowanym miejscu. Roślinę ustawiamy w dołku o wielkości dostosowanej do wielkości korzeni, przysypujemy, podlewamy i mocno ugniatamy ziemię wokół pnia.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

październik 2021
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,