Aktualne porady
 Ściółka chroni przed wysuszeniem i zachwaszczeniem

ŚCIÓŁKOWANIE


• W tym okresie należy uzupełnić lub rozłożyć ściółkę. Kora sosnowa świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie krzewów o płytkim systemie korzeniowym, jak np. azalie, rododendrony i wrzosy. Warstwa 8–10 cm ściółki organicznej zatrzyma wilgoć w glebie i ograniczy wyrastanie chwastów.
 
 Łubiny korzystnie jest wysiewać bezpośrednio do gruntu

SIEWY


• Na rabatach można już wysiewać nasiona m.in. gipsówki, łubinu, maciejki, nagietka, rezedy, smagliczki i ubiorka. Na rozsadniku sieje się m.in. astry alpejskie, dzwonki karpackie, gęsiówki, orliki, rudbekie, złocienie oraz żagwiny.
 
 Mieczyki sadzimy pod koniec kwietnia

SADZENIE


• To dobry czas na sadzenie krzewów i drzew ozdobnych, również z gołym korzeniem, w tym róż. Pod koniec miesiąca wysadzamy też letnie kwiaty cebulowe, jak m.in. mieczyki, dalie, begonie bulwiaste, krokosmie.
 
 Ponownie nawozimy trawnik

ZASILANIE


• Zasilanie roślin cebulowych należy powtórzyć w terminie od 2 do 3 tygodni od pierwszej (zastosowanej w marcu) dawki nawozów. Kwiecień to właściwy czas na ponowne zasilenie trawnika, chyba że w marcu zastosowany był nawóz o spowolnionym działaniu – w tym przypadku zabiegu nie należy powtarzać.
 
 

ROZMNAŻANIE


• Krzewy ozdobne można teraz rozmnażać przez odkłady – przyginając gałązki do gruntu i przysypując je ziemią. Możemy też dzielić i przesadzać byliny, takie jak m.in. bergenie, goździki, liliowce, rojniki, rozchodniki, zawciągi.
 
 Jabłoń - wyciek soku wiosną przez spękania na pniu

RANY


• Oglądamy pnie i nasady konarów, szukając zrakowaceń i spękań. W razie potrzeby usuwamy chorą tkankę i zabezpieczamy ranę. Brak działań może skutkować pogorszeniem się kondycji roślin, a później zamieraniem.
 
 

PIELĘGNACJA W SADZIE


• Usuwamy zimowe zabezpieczenia. Rozgarniamy kopczyki i odkrywamy krzewy jeżyny i winorośli, następnie rozkładamy na rusztowaniach. Porządkujemy poletka truskawek – usuwamy zaschnięte liście, rozłogi, chwasty, następnie rozkładamy ściółkę. Dodatkową korzyścią ściółkowania jest szybsze obsychanie owoców, przez co łatwiej będzie można produkować dorodne owoce bez plam gnilnych, nawet w lata bardzo wilgotne.
 
 Obornik rozkładamy wokół młodych drzew

NAWOŻENIE W SADZIE


• Wzmacniamy rośliny nawozami, zwłaszcza azotowymi. Te nowo posadzone dobrze jest obłożyć obornikiem, pilnując by nie dotykał pnia. Następnie przysypujemy go ziemią, aby ułatwić mineralizację i zmniejszyć straty azotu. Starsze rośliny dokarmiamy nawozami azotowymi, stosując połowę dawki przewidzianej na sezon. Nawozy stosujemy na lekko spulchnioną, wilgotną glebę.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO05i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,