Aktualne porady
 Różaneczniki narażone są zimą na suszę fizjologiczną

PRZY ODWILŻY


• Gdy przez kilka dni temperatura utrzymuje się powyżej zera, rośliny iglaste i zimozielone mogą rozpocząć wegetację, zarówno te w ogrodzie, jak i na tarasie. Trzeba je więc podlać, zapobiegając w ten sposób suszy fizjologicznej.
 
 

Regularnie sprawdzamy stan osłon roślin

OKRYCIA


• Regularnie sprawdzamy i uzupełniamy zimowe okrycia roślin, a gdy zaistnieje ryzyko wystąpienia silnych mrozów, nawet zwiększamy osłony. Okresy mroźne i bezśnieżne są szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych roślin liściastych, takich jak klony palmowe, hortensje, różaneczniki. Sprawdzamy też stan okrycia miejsc szczepienia drzew, krzewów i róż piennych.
 
 Bulwy dalii

W PRZECHOWALNI


• Sprawdzamy stan roślin przechowywanych w pomieszczeniach. Utrzymujemy wilgoć w doniczkach z roślinami balkonowymi, takimi jak pelargonie, werbeny lub fuksje. Usuwamy chore pędy i liście. Nie zapominajmy o roślinach wodnych, aby przez cały czas były zanurzone w wodzie. Sprawdzamy też stan przechowywanych bulw i kłączy. Usuwamy chore lub zaatakowane przez szkodniki.
 
 Begonie warto wysiewać już w styczniu

PIERWSZE WYSIEWY


• Wysiewamy nasiona bylin, które kiełkują po przechłodzeniu, jak np. goryczki, floksy, pierwiosnki, tawułki. Wysiewamy je do skrzynek, przykrywamy szybą i wystawiamy na zewnątrz. Można też w domu, np. na ciepłym i jasnym parapecie, przygotować rozsadę begonii bulwiastej i stale kwitnącej. Ich nasiona wysiewamy do pojemnika, przykrywamy szybą lub folią, a po 4 tygodniach otrzymamy siewki.
 

 

 shutterstock 1855021564

ZWIERZYNA


• Sprawdźmy, czy na działkę nie przedostały się zające, dzikie króliki lub inna zwierzyna płowa. Szkody wyrządzane przez nie mogą być dotkliwe, szczególnie na młodych drzewkach. Jeśli pnie nie zostały zabezpieczone późną jesienią – najwyższa pora by to uczynić. Do tego celu służą plastikowe osłonki (dostępne w sklepie ogrodniczym) lub te samodzielnie wykonane ze słomy, cienkiej tektury, papieru falistego.
 
 0118bielenieshut 448910731

BIELENIE


• Na początku stycznia bielimy pnie i rozwidlenia konarów, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się kory w dzień i jej pękaniu nocą (podłużne pęknięcia od południowej strony pnia). W spękaniach kory tworzą się później rany zgorzelinowe. Do bielenia używamy gotowej mieszanki ze sklepu lub papki przygotowanej z wapna i wody, z dodatkiem białej farby emulsyjnej lub gliny.
 
 Nasiona uszkodzone przez strąkowca

W NASIONACH


• Warto sprawdzić, co dzieje się z przechowywanymi nasionami, np. fasoli, w których często rozwija się strąkowiec fasolowy. W przypadku stwierdzenia niewielkich, okrągłych otworów, nasiona należy dokładnie przejrzeć, porażone usunąć, a resztę przenieść do miejsca o temperaturze poniżej 10°C.
 
 shutterstock 1362752981

PROFILAKTYKA


• Na drzewach owocowych mogą znajdować się złoża jaj oraz gniazda zimowe niektórych szkodników, np. pierścienicy nadrzewki lub znamionówki tarniówki, w których gąsienice są już gotowe do wyjścia na zewnątrz, lub do wylęgu i rozpoczęcia żerowania. Znalezione gniazda zimowe oraz złoża jaj (jeżeli występują w dużej liczbie) należy z drzew usuwać. Przy okazji warto pozbierać zmumifikowane owoce, tak by nie stały się dodatkowym źródłem choroby w nadchodzącym sezonie.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

KALENDARIUM

styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!



Masz problem z uprawą roślin?
Chcesz zmienić swój ogród?
A może po prostu pragniesz przedstawić swoje ogrodnicze osiągnięcia?

Zapraszamy do współredagowania naszego miesięcznika „Mój Ogródek” . Na jego łamach uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podzielisz się z innymi swymi doświadczeniami! Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub e-mailem na adres redakcja@mojogrodek.pl.
Uwaga: nagrodzimy wszystkie opublikowane materiały!


01 MO08i
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,