Reklama
MODNE TRAWY

shutterstock 1611320263 Posadzone w towarzystwie bylin, roślin cebulowych i krzewów dodają kompozycjom zwiewności i lekkości, są bardzo modne.


Gatunki zimnolubne są bardziej przystosowane do naszych warunków klimatycznych, wcześniej ruszają wiosną i kwitną późną wiosną lub na początku lata. Mają mniejsze wymagania co do temperatury i są mrozoodporne. Do traw zimnolubnych zaliczamy trzcinniki (Calamagrostis), kostrzewy (Festuca), owsice (Helictotrichon), strzęplice (Koeleria), perłówki (Melica) i ostnice (Stipa). Niższe gatunki można posadzić z przodu rabaty, ponieważ już wczesną wiosną dają one świeże przyrosty.
Trawy ciepłolubne są przystosowane do gorącego i suchego klimatu, dlatego ruszają wiosną późno, gdy gleba się odpowiednio ogrzeje. W miejscu gdzie są posadzone nawet do połowy maja może być pusto. Dobrze więc posadzić je w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych, żeby ożywiły tę część rabaty. Trawy te kwitną dopiero w drugiej połowie lata i są odporne na brak wody, ale niektóre gatunki w naszym klimacie mogą przemarzać zimą (np. trawa pampasowa). Szczególnie niebezpieczny dla traw ciepłolubnych w zimie jest nadmiar wody w korzeniach. Dlatego warto zadbać o dobry drenaż i przepuszczalne podłoże. Do gatunków ciepłolubnych zaliczamy palczatki (Andropogon), miłki (Eragrostis), miskanty (Miscanthus), prosa (Panicum), rosplenice (Pennisetum), imperatę (Imperata), hakonechloę wysmukłą (Hakonechloa macra), spartynę (Spartina), sporobolus różnokłosowy (Sporobolus heterolepis), owies wiecznie zielony (Helictotrichon sempervirens) i trawę pampasową (Cortaderia).

Co lubią?
Trawy w większości wymagają stanowisk słonecznych, przepuszczalnego i niezbyt żyznego podłoża. Niektóre gatunki dobrze radzą sobie na mniej sprzyjających stanowiskach np. miskanty dobrze rosną nawet na glebach gliniastych. Niektóre gatunki są krótkowieczne (np. ostnice i kostrzewy), ale dobrze się same rozsiewają.
Sadząc trawy w ogrodzie trzeba im zapewnić więcej miejsca, szczególnie tym gatunkom, które się rozrastają przez podziemne rozłogi. Do najbardziej ekspansywnych gatunków należą m.in. wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius), miskanty cukrowe (Miscanthus sacchariflorus), manna mielec (Glyceria maxima), imperata cylindryczna (Imperata cylindrica).
Trawy są roślinami mało wymagającymi. Nie należy przesadzać ze stosowaniem nawozów azotowych, ponieważ duże ich dawki powodują nadmierny wzrost źdźbeł i ich łamliwość.

Aby było więcej...
Trawy rozmnażamy przez wysiew nasion lub podział kęp. Kępy traw dzielimy wiosną lub w sierpniu. Miskanty są trawami, które w naszych warunkach rozmnażamy tylko przez podział, ponieważ zakwitają one zbyt późno, by nasiona mogły w pełni dojrzeć.

Pielęgnacja
Wiosną przycinamy kępy nad ziemią i to dotyczy zarówno gatunków zimozielonych, jak i nie zimozielonych. W pierwszych latach po posadzeniu pilnujemy, żeby trawy nie były zagłuszane przez chwasty lub sąsiadujące rośliny. Stosujemy umiarkowane nawożenie nawozami wieloskładnikowymi.

Krewniaczki traw
Roślinami podobnymi do traw są turzyce. Warto je także wprowadzić do ogrodu, ponieważ wiele z nich nadaje się do miejsc cienistych, szczególnie te gatunki, które mają szerokie, paskowane liście. Poza tym większość z nich jest zimozielona, więc pięknie prezentują się zimą na opustoszałych rabatach. Po zimie kępy turzyc zimozielonych warto przyciąć. Turzyce dobrze prezentują się w towarzystwie bylin i karłowych krzewów ozdobnych. Rozmnażamy je przez podział kęp. Warto pamiętać, że niektóre gatunki są ekspansywne i wytwarzają rozłogi, szczególnie turzyca Morrowa i palmowa.

Źródło „Dzialkowiec"
Zdjęcie Shutterstock

 

 


 

Pisanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KALENDARIUM

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,