MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY
W PAŹDZIERNIKOWYM „działkowcu”

04 05 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2022 | ROŚLINY OZDOBNE

PSTRE TULIPANY
dr hab. Dariusz Sochacki, SGGW w Warszawie

Tulipany o pstrych kwiatach zawsze wzbudzały zachwyt. Podobały się już 400 lat temu i to one były przyczyną tulipomanii. Obecnie, pstre kwiaty mogą być oznaką zawirusowania, jednak są też odmiany o ustabilizowanych genetycznie cechach smugowatości kwiatów. Muszą być jednak  .

specjalnie traktowane na naszych działkach, abyśmy np. wraz z wiosenną selekcją, nie pozbyli się ich. Na czym polega pstrość? Zjawisko pstrości tulipana, opisane po raz pierwszy przez Karola Kluzjusza w 1576 r., powoduje u kwiatów posiadających barwnik antocyjanowy, powstawanie smug o jaśniejszej lub ciemniejszej barwie. Oprócz odmian o kwiatach czarnych, właśnie pstre tulipany były przedmiotem największych spekulacji cebulami podczas tulipomanii w Niderlandach w pierwszej połowie XVII wieku. Te o kwiatach dwu- lub wielobarwnych, ze smugami na płatkach kwiatowych, jak najdroższa w historii odmiana 'Semper Augustus' (1), były obiektem ogromnego pożądania. Jednak nikt wówczas nie wiedział, że te fascynujące,. (...)


18 19 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2022 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
MAŁO ZNANY WGŁĘBNIK
mgr Aleksandra Bagińska, architektka krajobrazu

Jest to oryginalne rozwiązanie przestrzenne służące zróżnicowaniu poziomów w ogródku i utworzeniu interesującego miejsca wypoczynku. Jedną z metod optycznego powiększenia przestrzeni jest zróżnicowanie poziomów. Nasypy, wzniesienia, tarasy wynoszą poszczególne   .

płaszczyzny i gubią wzrok. Wykonując zagłębienie w gruncie, potęgujemy urozmaicenie rzeźby terenu, a tym samym sprawiamy, że małe działki mogą wydawać się nawet dwukrotnie większe. Wgłębniki, czyli obniżenia terenu pojawiły się już w starożytności, jednak najmocniej zaznaczyły swoją obecność w baroku, tworząc fantazyjne partery ogrodowe. Obecnie są znów w modzie, bo dzięki nim z łatwością można wydzielić czytelne wnętrze ogrodowe. Ponadto przebywanie w nim daje poczucie intymności, bo takie wnętrze obsadzone wokół roślinami jest kameralne i chroni przed wzrokiem ciekawskich. Dobry pomysł Wgłębnik warto urządzić tak, by stał się ogrodowym salonem. Oprócz stołu i siedzisk pożądane są wszelkie detale, które „udomowią" ten (...)
 

20 21 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10'2022 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
TRAWY NA RABATACH
mgr Elżbieta Filek, architektka krajobrazu

Posadzone w towarzystwie bylin, roślin cebulowych i krzewów dodają kompozycjom zwiewności i lekkości. Gatunki zimnolubne są bardziej przystosowane do naszych warunków klimatycznych, wcześniej ruszają wiosną i kwitną późną wiosną lub na początku lata.

Mają mniejsze wymagania co do temperatury i są mrozoodporne. Do traw zimnolubnych zaliczamy trzcinniki (Calamagrostis), kostrzewy (Festuca), owsice (Helictotrichon), strzęplice (Koeleria), perłówki (Melica) i ostnice (Stipa). Niższe gatunki można posadzić z przodu rabaty, ponieważ już wczesną wiosną dają one świeże przyrosty. Trawy ciepłolubne są przystosowane do gorącego i suchego klimatu, dlatego ruszają wiosną późno, gdy gleba się odpowiednio ogrzeje. W miejscu gdzie są posadzone nawet do połowy maja może być pusto. Dobrze więc posadzić je w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych, żeby ożywiły tę część rabaty. Trawy te kwitną dopiero w drugiej połowie lata i są odporne na brak wody, ale niektóre gatunki w naszym klimacie mogą przemarzać  (...)

30 31 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2022 | W SADZIE
 
ŚLIWKI OD LATA DO JESIENI
mgr Agnieszka Głowacka, IO-PIB w Skierniewicach

Śliwki to wspaniałe owoce towarzyszące człowiekowi od bardzo dawna. Chętnie je zjadamy, zarówno prosto z drzewa, jak też delektujemy się ich smakiem w przetworach. Miłośnicy śliwek zainteresowani są maksymalnym wydłużeniem okresu ich konsumpcji. Owoce śliw można zbierać  .

od VII do X pod warunkiem, że posadzimy odpowiednie odmiany. Do uprawy warto wybierać odmiany wyróżniające się wysoką zdrowotnością drzew, w tym wytrzymałością na mróz i tolerancją na szarkę, dobrym i regularnym plonowaniem oraz wysoką jakością owoców, w tym przede wszystkim dobrym smakiem i łatwym oddzielaniem pestki od miąższu. Wybór odmian mało podatnych na choroby i szkodniki pozwala ograniczyć do minimum ich chemiczną ochronę. Na działce nie zawsze można pozwolić sobie na posadzenie wielu odmian, tym bardziej że większość z nich z natury rośnie dość silnie. Warto pamiętać, że przy nadmiernym zagęszczeniu drzew do koron dociera mniej światła, przez co owoce drobnieją, gromadzą mniej cukrów i (...) 


38 39 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2022 | TEMAT MIESIĄCA
 
POWOJNIKI OD A DO Z
dr Adam Marosz, PU im. S. Batorego w Skierniewicach

Są piękne, modne, chętnie kupowane i sadzone. Tym bardziej że szkółki roślin prześcigają się w odmianowych ofertach. Co warto wybrać na działkę? Jak z powodzeniem je uprawiać?Powojniki to pnącza bardzo zróżnicowane pod względem siły i charakteru wzrostu, a także kolorystyki,  

wielkości i rodzaju kwiatów, co daje wiele możliwości zastosowań. Dobrze sprawdzą się na różnego rodzaju podporach przy altanach, pergolach, trejażach, ogrodzeniach, słupach, pniach drzew, a także w uprawie pojemnikowej na balkonach i tarasach. Odmiany botaniczne i bylinowe mogą też tworzyć efektowne, roślinne okrywy. Również po kwitnieniu rośliny zdobią atrakcyjne owocostany. Na rabacie bylinowej Najprostszym sposobem uprawy powojnika w centralnym punkcie rabaty jest ustawienie wolnostojącej podpory. Potrzebna nam będzie metalowa, ocynkowana kotwa i drewniany impregnowany słupek 2 m wysokości. Słupek przed umieszczeniem w kotwie możemy dodatkowo pomalować impregnatem. Barwę  (...)


66 67 DZ10DZIAŁKOWIEC | 10’2022 | ZDROWIE
 
PO PRZEMROŻENIU
mgr Joanna Taczalska, dietetyczka

Jesień to idealny czas na zaopatrzenie się w owoce, które wymagają przemrożenia. Te pochodzące z ogródka są dużo bardziej wartościowe pod względem aktywnych składników odżywczych. Właśnie po przejściu niskich temperatur najlepiej jest je zbierać. Przemrożenie owoców .

ułatwia ich dalszą obróbkę (pigwa, róża), poprawia walory smakowe pozbawiając goryczki (tarnina, rokitnik, głóg) i dezaktywuje szkodliwe substancje, które uniemożliwiają spożywanie ich na surowo (jarzębina). Jakie owoce warto zbierać w okresie jesiennych przymrozków? Jarzębina Jest przede wszystkim ceniona za swoje walory zdrowotne, bo jest bogactwem karotenu i witaminy C. Dodatkowo stanowi źródło witamin A, E, K, z grupy B oraz PP. Jarzębinę warto zbierać po lekkich przymrozkach, ponieważ zyskuje ona wtedy dodatkowe walory smakowe i traci charakterystyczną goryczkę. Należy też pamiętać, że jarzębiny nie można spożywać na surowo. Przed zjedzeniem należy koniecznie poddać ją obróbce w postaci wysuszenia lub zamrożenia. Ma (...)

Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne
 

KALENDARIUM

wrzesień 2022
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,