W MARCOWYM „działkowcu”
DZIAŁKOWIEC | 03’2023 | ROŚLINY OZDOBNE WIOSENNY WAZONdr hab. Ewa Skutnik, SGGW w Warszawie
Jeszcze zanim ogród wybudzi się z zimowego snu, w wiosennych kompozycjach florystycznych w mieszkaniu może pojawić się wiele roślin o kwitnących gałązkach oraz efektownych, ulistnionych lub bezlistnych pędach. Można je wykorzystywać we wszystkich rodzajach kompozycji, jednak najciekawiej . .
wyglądają same w wazonie lub w połączeniu z wiosennymi kwiatami, takimi jak tulipany, narcyzy, hiacynty. Rozwijające się pąki kwiatowe lub liściowe dają niepowtarzalny efekt we wnętrzu, wprowadzając wiosenny ogród do domu. Pąki kwiatowe większości gatunków krzewów zawiązują się latem, ale mogą się rozwinąć dopiero po przejściu tzw. spoczynku bezwzględnego. W I lub II spoczynek taki zazwyczaj ustępuje, a pąki umieszczone w temperaturze pokojowej rozwijają się bez problemu. Im bliżej wiosny, tym większa pewność, że pąki kwiatowe rozwiną się prawidłowo. Przygotowanie pędów Gałęzie najlepiej ścinać w stosunkowo ciepły dzień, ostrym i czystym sekatorem. Nie wolno łamać gałęzi rękami. Należy obcinać je pod kątem, o (...)
DZIAŁKOWIEC | 03’2023 | ROŚLINY OZDOBNE
ZWIEWNE ROŚLINY mgr inż. Izabela Adamska, architektka krajobrazu
Dzięki roślinom o zwiewnym pokroju można uzyskać delikatny i miękki wygląd rabat w kompozycjach ogrodowych, a także ich naturalistyczny charakter. Moda na naturalistyczne, miękkie i różnorodne, nieco dzikie rabaty, sprawia, że nieco odchodzi się od zwartych i uporządkowanych kompozycji.
Wybór jest spory – od bylin po rośliny jednoroczne i dwuletnie, a także krzewy. Warto wiedzieć Kluczem do osiągnięcia dobrego efektu jest sadzenie zwiewnych roślin grupami, tak aby tworzyły razem wyraźny obłok. W ogródku Rośliny o delikatnym pokroju są świetną metodą na złagodzenie mocnych optycznie nasadzeń, a dodatkowo wprowadzają do nich ruch, świeżość, nawiązanie do natury oraz nowe, ciekawe wrażenia. Warto więc skorzystać z niezwykłych walorów roślin o zwiewnym pokroju. Kontrast W przypadku projektowania i zakładania rabaty, na której znajdą się rośliny o lekkim pokroju, powinniśmy poświęcić na nią większą przestrzeń z uwagi na fakt, że świetnie prezentują się one w piętrowych nasadzeniach, w których tuż za nimi (...)
DZIAŁKOWIEC | 03'2023 | URZĄDZAMY OGRÓD
KWITNĄCE OBRZEŻA mgr Aleksandra Bagińska, architektka krajobrazu
Warto ozdobić roślinami ścieżki i brzegi rabat. Nadamy w ten sposób kompozycjom bardzo malowniczy i estetyczny wizaż. Frontowa część rabaty stanowi dolne obramowanie dla całości kompozycji. Spina ją, dając jednocześnie wyraźne odgraniczenie od chodnika lub trawnika.
Dzięki umiejętnemu zaaranżowaniu obwódek możemy podkreślić osie widokowe, czy akcentować szczególne miejsca. To, jaki materiał roślinny wybierzemy, w dużej mierze zależy od warunków siedliskowych oraz stylu rabaty i całej działki. Dobry wybór W słonecznych miejscach sprawdzą się niskie byliny, takie jak np. płomyki szydlaste, kocimiętki, lawendy, zawciągi nadmorskie, goździki sine, przetaczniki kłosowate, ubiorki wiecznie zielone. Wśród jednorocznych i dwuletnich doskonałe będą niezapominajki, aksamitki, starce, portulaki i smagliczki. W miejscach lekko ocienionych i mniej narażonych na przesychanie podłoża udadzą się żurawki, przywrotniki ostroklapowe, funkie, dąbrówki, tawułki chińskie i Arendsa. Oprócz bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich warto. (...)
DZIAŁKOWIEC | 03’2023 | W SADZIE
KULISTE GRUSZKI dr Dorota Kruczyńska, Instytut Ogrodnistwa - PIB w Skierniewicach
OU większości grusz europejskich dominuje wydłużony kształt owoców, powszechnie nazywany gruszkowym. Jest jednak grupa odmian odbiegająca od tych standardów. Charakteryzują się one różną porą dojrzewania owoców, barwą skórki i konsystencją miąższu, a łączy je jedno – kulisty kształt gruszek. Z reguły.
należą one do bergamot, co często uwzględnione jest w nazwie. Jednak nie u wszystkich okrągłych gruszek występuje ta zasada. Spotyka się też odmiany, u których kształt owoców określa się jako bergamotowaty, ewentualnie kulisty, jednak nie należą one do tej grupy. Prezentację odmian kulistych należy rozpocząć od wcześnie dojrzewających, a zakończyć na tych najpóźniejszych. Każda z nich ma cechy, które przyciągają uwagę. Warto wiedzieć, że... U gruszek typu bergamota często wokół gniazda nasiennego występują komórki kamienne. Wpływają one negatywnie na wrażenia smakowe, co jest szczególnie wyczuwalne w owocach niewyrośniętych. Dlatego zaleca się przerzedzanie zawiązków, aby poprawić wielkość gruszek i ich smak (...)
DZIAŁKOWIEC | 03’2023 | TEMAT MIESIĄCA
JEDNOROCZNE KONTRA BYLINY
dr Monika Henschke
Z nadejściem nowego sezonu wegetacyjnego zastanawiamy się nad zmianami w ogrodzie. Gdzie i jakie rośliny chcemy wprowadzić, sezonowe czy bylinowe? Warto rozważyć ich zalety i wady, a także wybrać te niezawodne w uprawie, tolerujące warunki związane ze zmianami klimatu, a jednocześnie wpisujące
się w aktualne ogrodowe trendy. W przypadku gatunków jednorocznych, nazwa jest dość intuicyjna, bo od razu wiemy, że rośliny te można posadzić w ogródku tylko na rok, a dokładnie na jeden okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. W tym czasie rosną, rozwijają się, zakwitają i zwykle jesienią zamierają. Byliny natomiast są roślinami wieloletnimi, ale o zielnej części nadziemnej, zwykle zamierającej na czas zimy. Żyją w naszych ogrodach przez długie lata. Zalety i wady Dokładny obraz tych roślin można uzyskać, zestawiając cechy, które je charakteryzują. Jednoroczne Szybki efekt dekoracyjny. Coroczna zmiana oblicza ogrodu, tarasu i balkonu, dzięki wyborowi nowych gatunków i odmian do nasadzeń. Zwykle obfite i spektakularne (...)
DZIAŁKOWIEC | 03’2023 | W WARZYWNIKU
BATATY Z DZIAŁKI mgr.Teresa Sabat, Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach
Bataty, czyli słodkie ziemniaki zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów, gdyż wielu w nich widzi następcę ziemniaków. Ich cena w sklepach jest jednak dosyć wysoka. Uprawiając bataty na działce, możemy mieć te zdrowe i smaczne warzywa prawie za darmo! Batat jest gatunkiem ciepłolubnym,,
wywodzącym się z Ameryki Środkowej i Południowej. Rozgałęziona, płożąca się łodyga batatu osiąga nawet kilka metrów długości i łatwo ukorzenia się w węzłach. Dzięki niebieskim bądź fioletowym, dzwonkowatym kwiatom, osiągającym wielkości od 3 do 7 cm, oraz dekoracyjnym liściom jest rośliną ozdobną. Często uprawiany jest w kompozycjach roślin ozdobnych na balkonach i tarasach. Częścią jadalną rośliny są bulwy korzeniowe, o słodkim, pomarańczowym, czerwonym, różowym lub białym miąższu, osiągające masę nawet do 2–3 kg. Warto wiedzieć Batat jest często atakowany przez przędziorki i wciornastki. W celu ich zwalczania warto sięgnąć po ekologiczne preparaty wzmacniające rośliny np. wyciąg z pokrzywy, czosnku (...)
Prawidłowe następstwo roślin po sobie zwane inaczej zmianowaniem, zapewni nam liczne korzyści, począwszy od poprawienia struktury gleby, poprzez eliminację zachwaszczenia, aż do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Zmianowanie jest niezwykle ważne w uprawie warzyw, dlatego warto już teraz przemyśleć układ poszczególnych gatunków w ogrodzie. Jeśli planujemy zmianowanie roślin z góry na kilka lat do przodu (przeważnie 4), szczególnie na dużych powierzchniach, mówimy wtedy o płodozmianie. Skutki braku zmianowania postępująca degradacja gleby (pogorszenie struktury, jednostronne wyczerpanie składników pokarmowych, nagromadzenie wydzielin korzeniowych działających toksycznie na rośliny następcze), wzrost zachwaszczenia, nasilone pojawianie się chorób i szkodników. Uwzględniamy pokrewieństwo roślin. Przestrzeganie tej zasady przeciwdziała występowaniu chorób i szkodników, gdyż pokrewne |