MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W MAJOWYM „działkowcu”

04 05 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2018 | ROŚLINY OZDOBNE

LILAKI
dr hab. Andrzej Pacholczak, SGGW

Te wspaniałe krzewy to obok różaneczników i azalii jedne z najpiękniejszych akcentów wiosennego ogrodu. Zachwycają obfitością kwiatów i obezwładniającym, słodkim zapachem. Ich głównym walorem estetycznym są wyjątkowo  

pachnące kwiatostany. Lilaki naturalnie występują na terenie wschodniej Azji – w Himalajach oraz w Europie na Bałkanach. Zostały rozpowszechnione w uprawie w drugiej połowie XVI wieku za sprawą Turków. Następnie sprowadzono wiele gatunków z naturalnych stanowisk, głównie z górzystych obszarów Azji Wschodniej. W ogrodach najczęściej spotykany jest lilak pospolity (Syringa vulgaris), powszechnie zwany bzem. Ma on najwięcej odmian ozdobnych, wyróżniających się oryginalnymi kwiatami, które potrafią przybierać różne odcienie bieli, czerwieni i fioletu. Za jedną  .
(...)

17 18 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2018 | ROŚLINY OZDOBNE
 
HITY NA 2018 R.
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie

Bogactwo dostępnych obecnie w handlu roślin ogrodowych oraz ich cech dekoracyjnych może przyprawić o zawrót głowy. Paradoksalnie wciąż nam jednak mało i szukamy czegoś jeszcze bardziej niezwykłego i kolorowego    .

Zobaczmy, czym katalogi roślin „czarować" nas będą w tym sezonie. Kolorowe i ogromne Barwnymi osobliwościami dla „nienasyconych" ogrodników będą chociażby hortensje ogrodowe o dwukolorowych kwiatach. Jedna z nich to 'Camilla' – purpurowa, o szerokich, białych obwódkach na każdym płatku. Trochę węższe obwódki ma 'Tivoli Rosa', a 'Tivoli Blue' – bardziej niebieskawy środek kwiatów. Jeszcze bardziej ekstrawagancka jest 'Schloss Wackerbarth' SAXON o trójkolorowych kwiatach – w środku niebieskich, dalej purpurowych, a od zewnątrz zielonkawych. Takich  (...)


20 21 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2018 | ROŚLINY OZDOBNE
 
OWOCOWE W WERSJI OZDOBNEJ
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Ogród owocowy może być nie tylko użytkowy ale i dekoracyjny. W dużym stopniu decyduje o tym efektowne, obfite kwitnienie. Jednak walory takiego ogrodu będą znacznie większe a efekt trwalszy, jeśli wzbogacimy go w rośliny   

prowadzone w atrakcyjnej formie, o ciekawym pokroju lub o dekoracyjnie wybarwionych liściach. Niezwykłe śliwy W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie drzewami i krzewami ozdobnymi o jadalnych owocach. Przykładem jest śliwa ałycza, potocznie nazywana mirabelką lub glubką. Najpopularniejsze są jej odmiany o purpurowych liściach, wybarwionych trwale, przez cały okres wegetacji ('Woodii', 'Nigra') lub tylko na jego początku ('Pissardii'). Drzewa te kwitną na różowo i najczęściej mają czerwonawe owoce, długości do 3 cm. Mniej znana jest odmiana 'Złoty Obłok'. Liście na jej (...)


42 43 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2018 | TEMAT MIESIĄCA
 
SEZONOWE NA START!
mgr Agnieszka Waszak, architekt krajobrazu

KW połowie maja, czyli po „zimnych ogrodnikach" i „zimnej Zośce", kiedy to zwykle pojawiają się ostatnie przymrozki, możemy już wysadzić rośliny sezonowe. Słoneczne rabaty oraz donice ustawione na podłodze tarasu lub balkonu, to

dobre miejsce dla fioletowych piękności: lawendy francuskiej z pióropuszem dłuższych płatków, czubatki o kwiatach w kształcie małych słoneczek, a także niskiego żeniszka z puszystymi, mięciutkimi kwiatami. Bardzo lubiane są złocienie krzewiaste, spotykane jako drzewka lub kuliste kępy z wesołymi, stokrotkowymi kwiatami w kolorach: białym, żółtym i różowym. Lantana pospolita wcale nie jest taka pospolita, gdyż mogłaby być księżniczką wśród roślin. Jest okazała, a jej kwiaty w kolorach ognia, zebrane w główkowate kwiatostany, wabią motyle. (...)

 

67 68 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2018 | BUDUJEMY
 
TRANSPARENTNE DASZKI
mgr Marta Osowiecka, architekt

Kto nie chciałby spędzić popołudnia na tarasie z kawą i książką? Czasem to jednak niemożliwe ze względu na opady deszczu lub zbyt intensywne promienie słoneczne. Rozwiązaniem tego problemu może być zadaszenie, które uchroni.

nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie będzie transparentne. Zadaszenie nad tarasem może stanowić przedłużenie optyczne altany lub dopasować się do załamań w jej dachu. Niezależnie od kształtu daszki budowane są w formie konstrukcji szkieletowych, samonośnych lub montowanych do ścian budynku. Zadaszenia oparte na słupach są prostszym i pewniejszym rozwiązaniem, natomiast te w konstrukcji wspornikowej dają możliwość efektywniejszego zagospodarowania powierzchni tarasu. Nawet lekki i przezroczysty daszek jest (...)

72 73 DZ05DZIAŁKOWIEC | 05’2018 | ZDROWIE
 
WYSIŁEK NA MIARĘ
lek. med. Jolanta Wacławek

Maj to sezon intensywnych prac w ogrodzie. Z utęsknieniem czeka na to każdy ogrodnik. W głowie mamy gotowy plan pracy – jest jej sporo, ale pamiętajmy o zdrowiu! W naszym klimacie wiosenna aura nie zawsze jest dla nas łaskawa. 

Ale prawdziwego działkowca to nie odstrasza. Gdy tylko temperatura robi się bardziej przyjazna – nie wieje i nie leje – ruszamy do ogródka. Chcielibyśmy od razu już pierwszego dnia zrobić jak najwięcej, a najlepiej wykonać wszystkie prace. Żeby wyprawa nie skończyła się po pierwszej wizycie na działce, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Pamiętajmy! Przed nami cały sezon – nie skończmy go już na początku z powodu jakiejś kontuzji z przepracowania. Nie warto. Wszystkim nam chodzi o to, by wiosnę i lato spędzić w dobrym humorze w naszym pięknym.
 (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,