MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W LUTOWYM „działkowcu”

04 05 DZ02DZIAŁKOWIEC | 2’2019 | ROŚLINY OZDOBNE

OSTROKRZEWY
dr Joanna Bykowska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Są to rośliny szczególnie cenione w okresie zimy. Tworzą dekoracyjne, zawsze zielone liście i ozdobne owoce, dzięki którym na tyle zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze, że traktowane są jako świąteczne symbole. Ostrokrzewy

można sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Ponieważ świetnie znoszą cięcie, w sprzyjających warunkach klimatycznych nadają się na naturalne i formowane żywopłoty. Są to rośliny dwupienne, aby zatem odmiany żeńskie owocowały, w ich pobliżu powinna rosnąć roślina męska – zapylacz (jeden wystarczy na ok. 4–5 krzewów żeńskich). Owoce ostrokrzewów są pokarmem dla wielu gatunków ptaków, m.in. jemiołuszek, kosów i kwiczołów. Ostrokrzewy najlepiej rosną na żyznych, świeżych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.(...)


06 07 DZ02DZIAŁKOWIEC | 2’2019 | ROŚLINY OZDOBNE
 
PACHNĄCE KRZEWY
mgr Piotr Banaszczak, Arboretum SGGW w Rogowie

Zapach w ogrodzie jest cechą pożądaną i możliwą do osiągnięcia również wówczas, jeżeli nastawiamy się wyłącznie na drzewa i krzewy. Warto poznać gatunki roślin wydzielające zapach o różnych porach roku, nie tylko poprzez kwiaty,

ale także liście. Dzięki nim nasz ogród nabierze jakby kolejnego wymiaru, stanie się pełniejszy i nieporównanie bardziej atrakcyjny. Jak je wykorzystać? Pachnące gatunki najlepiej sadzić w miejscach, gdzie będziemy mogli najbardziej docenić ich zapach, takich jak kącik wypoczynkowy, taras, okno altany, wejście, ścieżka. Czyli tam, gdzie mamy okazję długo lub często przebywać. Warto też zadbać, by były to miejsca możliwie zaciszne i osłonięte przed silnymi wiatrami, które mogłyby niweczyć efekt zapachu. Rośliny o aromatycznych liściach, jak np. lawendy, szczególnie dobrze sprawdzą się.(...)
 


18 19 DZ02DZIAŁKOWIEC | 2’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
MAŁA ARCHITEKTURA TEŻ WAŻNA
mgr Maja Kłoczko, architekt krajobrazu

Jest nie mniej ważna niż rośliny, jednak razem muszą ze sobą współgrać. Mała architektura ogrodowa to wszelkie niewielkie obiekty budowlane – mogą być to murki oporowe, szklarnie, placyki, pergole, trejaże, ławki, rzeźby itp.. .

Stanowią one szkielet kompozycji ogrodu. Najczęściej to właśnie od tych elementów zaczyna się planowanie zagospodarowania działki. Obiekty małej architektury często pełnią funkcje praktyczne. Ogrodzenie pozwala na zamknięcie terenu, murki oporowe zapobiegają osuwaniu się ziemi, ścieżki dają możliwość wygodnego przemieszczania się, a altana pozwala na odpoczynek w cieniu lub chroni przed deszczem. Typowo dekoracyjne elementy małej architektury, takie jak rzeźby, donice pomagają zbudować ciekawą kompozycję i zaaranżować atrakcyjne widoki. (...)


28 29 DZ02DZIAŁKOWIEC | 2’2019 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
OGRÓD BAWI
dr Beata Płoszaj-Witkowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Bawiąc się, dziecko poprawia aktywność fizyczną i koordynację ruchową, stymuluje też rozwój mózgu. Ogród to niesamowite miejsce do zabawy dla dzieci, jego elementy pozwalają na doświadczanie świata wszystkimi zmysłami. Pobudza .

ich ciekawość – występują tu interesujące miejsca, pełne zakamarków, zachęcają do eksploracji, uczą i bawią jednocześnie. W przygotowaniu ogrodu do zabawy zwraca się szczególną uwagę na jego atrakcyjność, funkcjonalność i na bezpieczeństwo. Pomysły na zabawę: 1 W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na huśtawkę. Niezależnie od wieku każdy lubi bujanie na huśtawce lub hamaku. Bujanie się na huśtawce m.in. stymuluje pracę układu przedsionkowego, aktywuje pracę mózgu, wzmacnia mięśnie i poprawia kontrolę nad swoim ciałem. (...) 


38 39 DZ02DZIAŁKOWIEC | 2’2019 | TEMAT MIESIĄCA
 
ZIMOWA TERAPIA
prof. dr hab. Joanna Nowak

Zimą brakuje nam słońca, kolorów kwiatów i zapachów przyrody. Co warto zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie? Czy możemy sami wspomagać się w tym zakresie? Brak światła, kolorów i zapachów przyrody może wywołać  
.   

zimą tzw. depresję sezonową, która przejawia się złym samopoczuciem, niechęcią do kontaktów towarzyskich, brakiem apetytu lub objadaniem się słodyczami.
Ważne światło Za zły nastrój, gdy dni są krótkie i pochmurne, odpowiada przede wszystkim niedobór światła. Na dobre samopoczucie i zdrowie wpływa zawartość w naszych organizmach dwóch hormonów – melatoniny i serotoniny, których produkcja zależy od światła. Melatonina powstaje nocą i odpowiada za zdrowy sen. Nadmierne wydzielanie melatoniny podczas długich nocy wywołuje uczucie..(...)


66 67 DZ02DZIAŁKOWIEC | 2’2019 | ZDROWIE
 
SIŁOWNIE PLENEROWE
dr hab. Aleksandra Truszczyńska-Baszak, AWF w Warszawie

Jak zwykle po zimie wiele osób chce schudnąć, poprawić kondycję, wydolność oraz siłę mięśniową. Licznie odwiedzane są siłownie, także i te na powietrzu. Pojawia się pytanie – czy każdy może i powinien z nich korzystać? Siłownie plenerowe.

to urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, zaplanowane tak, aby były miejscem ćwiczeń, ale też wypoczynku na powietrzu i spotkań lokalnej społeczności. Siłownie cieszą się popularnością, gdyż pozwalają osobom w każdym wieku wrócić do zdrowego i aktywnego stylu życia. Ćwiczenia są łatwe, przyjemne i dostępne dla każdego. Obiekty te łączą aktywność fizyczną z możliwością przebywania na świeżym powietrzu. Powstają w pobliżu placów zabaw dla dzieci oraz infrastruktury obiektów sportowych, parków, hoteli, ośrodków wypoczynkowych czy domów (...)

 

KALENDARIUM

styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,